Wiem jak to powiedzieć, ale czy potrafię wyrazić swoje potrzeby, emocje, uczucia?
To wcale nie jest łatwe, zarówno dla Osób, które utraciły umiejętność komunikacji werbalnej, jak i dla Dzieci, które od urodzenia nie mogą mówić. W początkowym etapie, cieszymy się, że nasz Bliski czy Pacjent zaznacza np. oczami, proste komunikaty: pić, jeść, spać, niewygodnie, itd. Jednak musimy pamiętać, że nie należy ograniczać dialogu do pojedynczych komunikatów. Nie wystarczy, że zadajemy pytania zamknięte, na które Osoba odpowiada za pomocą symboli: TAK/NIE.
Ciekawą propozycją do nauki, ćwiczeń i wspomagania rozwiniętej komunikacji jest pomoc dydaktyczna: Wiem jak to powiedzieć. Nasza Fundacja zakupiła takie wsparcie dla naszych Podopiecznych i systematycznie rozwijamy ich możliwości prowadzenia dialogu. To 5 zestawów o różnym stopniu trudności, które zawierają fotografie/rysunki oraz symbole pomagające w nauce budowania poprawnych wypowiedzi. Ćwiczenia pozwalają stopniowo budować umiejętność wypowiadania się za pomocą coraz bardziej złożonych wypowiedzi. Osoba uczy się też symboli, które ułatwiają szybkie przekazanie swoich potrzeb.
Moje pierwsze odczucia jako neurologopedy, po kilku spotkaniach z Podopiecznymi Fundacji, na których wykorzystaliśmy tą pomoc jest bardzo pozytywne. Osoby bardzo chętnie za pomocą oczu wybierały symbole pod fotografiami. Były zainteresowane i zdecydowanie pomagało to w nauce znaczenia symboli, co znacznie ułatwiło później ich możliwość komunikacji.
DZIĘKUJEMY Wam, Przyjaciele Fundacji, którzy w różnych formach wspieracie nasze działania 🙂