KOMUNIKACJA to ciągły proces…

Nauka budowania umiejętności wypowiadania swoich potrzeb, emocji, uczuć nie może się odbywać tylko na zajęciach neurologopedycznych czy w domu, w wolnej chwili. To musi być proces ciągły, systematyczny. Wszędzie naszemu Najbliższemu należy pokazywać symbole, komunikaty i w ten sposób utrwalać komunikację. WSZĘDZIE, gdy jesteśmy na spacerze, w sklepie, na wakacjach, w szkole, przedszkolu czy na uroczystości. Jak NAJCZĘŚCIEJ (najlepiej zawsze), gdy podajemy posiłek, ubieramy się, zwiedzamy, bawimy się, itd.

Najlepiej mieć ze sobą komplet symboli (najpotrzebniejszych komunikatów) i umożliwić naszemu Podopiecznemu wybór. Wystarczy pokazać 2 symbole do wyboru i Osoba może za pomocą oczu wskazać, czy ma ochotę, np. na lody czy nie, czy chce ubrać spodnie dresowe czy jeansy…codzienność w komunikacji to podstawa.

Dobrym wparcie, a może podpowiedzią są MówiKarteczki, mała, szybka pomoc w komunikacji. Zakupiliśmy dla naszych Podopiecznych te kartonikowe informacje do ręki, które mieszczą się w kieszeni :). W każdej 16 krótkich komunikatów wyrażających potrzeby komentarze, uczucia, zwroty grzecznościowe, pytania czy zwroty konwersacyjne.

Kolejną propozycją do ćwiczeń umiejętności wyrażania swoich myśli jest KALENDARZ, który też wspiera komunikację. Każdego dnia możemy pozwolić Osobie za pomocą oczu wskazać dzień tygodnia, miesiąc, opisać jaka jest pogoda danego dnia czy zaznaczyć szczególne wydarzenie.

Rozwiązań do wspierania komunikacji jest wiele. Warto uatrakcyjniać ten trudny proces nabywania umiejętności wypowiadania się, szczególnie, gdy musimy to robić przy wykorzystaniu jedynie oczu.

Nasza Fundacja szuka dalej pomysłów, jak pomóc naszym Podopiecznym w komunikowaniu się i obiecujemy o wszystkich inicjatywach informować 🙂

DZIĘKUJEMY naszym DARCZYŃCOM bo to dzięki Wam, nasi Podopieczni odzyskują możliwość wyrażania swoich potrzeb i uczuć 🙂